Google

در این وب سایت


تغذیه و سلامت
رژیم غذایی سالم و تاثیر آن بر سلامت و بهبود بیماری ها - نوع تغذیه و سبک زندگی است که سلامتی پایدار را به ارمغان می آورد

فلور روده - میکروبیم

فلور روده   ( Gut flora ) یا میکروبیاتای  یا میکروبیوم روده ( Microbiota یا Microbiom ) ،  به جمعیت باکتری و میکروارگانیسم هایی گفته می شود که بطور طبیعی در روده انسان و جانوران سکنی دارند و ، بصورت همزیستی مسالمت آمیز زندگی و رشد و تکثیر می کنند و در سلامت انسان یا میزبان نقش دارند.  


فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از
باکتری ها است. بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از این باکتریهای مفید  که به باکتریهای پروبیوتیک ( Probiotic ) نیز معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکولهای پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و سم زداهای مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید می‌باشد. منبع عذایی ایجاد کننده باکتری‌های پروبیوتیک در روده عبارتند از میوه‌ها ، سبزیجات و مواد تخمیری موجود در لبنیات و ترشی ها .
وقتی که فلور میکروبی روده از لحاظ تعداد و نوع باکتری های مفید ومضر آن تعادل نداشته باشد، ممکن است بر سلامت کلی بدن تاثیر بگذارد. تعادل میکروبی روده ممکن است با قرار گرفتن تحت تاثیر استرس، سن، یائسگی، مصرف دارو ، رژیم غذایی نامطلوب و یا بیماری حاد و مزمن روده‌ای ، دچار اختلال گردد .
درون دسـتـگاه گـوارش هـمـه جانوران ،  فلور روده ای وجـود دارد. جانورانی که کاملا در شرایط بـدون بـاکـتری پرورش می یابند، بیش از جانوران عادی که  فـلور روده  آنـهـا شـکــل گـرفـتـه اســت، آسیب پـذیـرهســتند.  
در ادامه مطلب در باره فلور طبیعی روده و وظایف حیاتی آن در بدن ، بیشتر بخوانید .

 
فلور روده - میکروبیوتااکثر باکتری ها در روده متعلق به یکی از چهار گروه هستند: Firmicutes، Bacteroidetes  Actinobacteria یا Proteobacteria.
هر گروه نقش مهمی در سلامت شما دارد و برای رشد نیاز به مواد مغذی مختلف دارد.
باکتری های مفید روده ای  برای هضم مهم هستند. آنها باکتری های مضر و دیگر میکروارگانیسم ها را از بین می برند و ویتامین K، فولات  و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه  را تولید می کنند.
هنگامی که فلور روده حاوی بسیاری از باکتری های مضر بیش از حد است و باکتری های " دوست " به اندازه کافی نیستند عدم تعادل می تواند رخ دهد. این عدم تعادل در فلور روده  با عنوان دیس بیوزیس ( Dysbiosis )  شناخته می شود که  با مقاومت به انسولین ( دیابت ) ، افزایش وزن، التهاب، چاقی، بیماری التهابی روده و سرطان انتهای دستگاه گوارش ( کولورکتال ) مرتبط است.
 
باکتری ها در فلور طبیعی روده انسان

باکتری‌ها بخش عمده فلور روده را به خود اختصاص داده‌اند، بطوری که ۳۵تا۵۰ درصد محتویات روده بزرگ ، از باکتری‌ها تشکیل یافته است. ۶۰درصد توده مدفوع را باکتری ها تشکیل می‌دهند. چیزی حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ گونه میکروارگانیسم مختلف در روده‌ها زیست می‌کنند. عمده باکتریهای روده باریک ، گرم مثبت هستند، اما باکتریهای روده بزرگ ، گرم منفی می‌باشند. روده بزرگ از لحاظ متابولیکی یکی از فعالترین عضوهای بدن بشمار می‌آید.
تعداد باکتری‌ها ساکن در روده انسان به حدود 100 میلیارد می‌رسند که چیزی حدود ده برابر بیشتر از تعداد سلول‌های بدن است. این باکتری‌ها فلور روده را تشکیل می‌دهند و حدود دو کیلوگرم وزن دارند.
۹۹ درصد باکتریهای روده غیر هوازی می‌باشند، و در روده کور (cecum) باکتریهای هوازی بیشترین تراکم را دارند.
باکتری‌های سودمند روده عمدتاً از گونه های زیر می باشند :
 Bacteroides,Clostridium,FusobacteriumEubacterium , Ruminococcus , Peptococcus  Peptostreptococcus, Bifidobacterium, Escherichia , Lactobacillus

باکتروئیدها ( Bacteroides ) به تنهایی ۳۰ درصد کل باکتری های روده را تشکیل می‌دهند.
روده بزرگ حاوی باکتریهای مضر نیز می‌باشد، اما میزان باکتریهای مفید بایستی حداقل ۸۵ درصد کل میکروارگانیسمهای روده را تشکیل بدهند، تا سلامت میزبان تضمین شود.
مخمرها نیز بخش کوچکی از فلور روده را به خود اختصاص داده‌اند. مخمرهای موجود در روده‌ها شامل کاندیدا ( Candida ) و ساکارومیس ( Saccharomyces ) می‌باشند.
بخش‌های ابتدایی روده بزرگ ( کولون ) مسئول تخمیر کربوهیدرات ها و بخشهای انتهایی وظیفه شکستن پروتئین ها و اسید های آمینه را بعهده دارند.

وظایف فلور رودهوظایف مهم حیاتی فلور طبیعی روده

فلور طبیعی روده اصطلاحا به مجموعه میکروارگانیسم های ساکن در روده اطلاق می شود که دارای تعادل طبیعی میکروارگانیسم های مفید و مضر با یکدیگر می باشد و همین تعادل است که موجب اعمال حیاتی فلور روده در بدن انسان می گردد.
مطالعات نشان داده  که میکروارگانیسم های روده نه تنها بر عملکرد سلول های ایمنی تأثیر می گذارد بلکه از تولید سلول های ایمنی ( اولین خط دفاع در مقابل عفونت ) حمایت می کنند.
در واقع، روده خیلی پیچیده است و بسیاری از توابع بدن را تنظیم می کند که اغلب آن ها " مغز دوم " بدن است. حدود 80 درصد از سروتونین عصبی، در دستگاه گوارش تولید می شود نه مغز. از آنجا که مقادیر زیاد انتقال دهنده های عصبی در روده تولید می شود به این معنی است که دستگاه گوارش شما عمدتاً برای سلامتی جسمی و روانی شما مسئول است.
 

برخی از وظایف حیاتی فلور طبیعی روده  را می توان چنین برشمرد :

1-تخمیر و جذب کربوهیدراتها :
 
بدون فلور روده، بدن انسان قادر به شکستن برخی کربوهیدرات ها نیست. کربوهیدرات هایی که بدن بدون یاری فلور روده قادر به هضم آنها نیست شامل نشاسته ها، فیبرها، اولیگوساکاریدها، قند ها ( لاکتوز )، الکل ها و پروتئین ها میباشد. این خاصیت فلور روده به خاطر تولید آنزیم هایی است که قادر به شکستن پلی ساکارید ها میباشند.

2-تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه :

باکتری ها کربوهیدراتهای تخمیر شده را به اسیدهای چرب کوتاه زنجیر و یا    SCFAs  ( عمدتا استات، بوتیرات و پروپیونات ) و همچنین گازهای CO2، متان و هیدروژن تبدیل میکنند. SCFAs ها میتوانند به عنوان یک منبع غذایی و انرژی برای میزبان مورد استفاده قرار گیرند. SCFAs ها در افزایش جذب آب توسط روده، کاهش تعداد باکتری های زیانبار، افزایش رشد سلولهای روده ای، افزایش تکثیر باکتریهای مفید روده، کنترل تکثیر و تمایز سلولهای اپی تلیال روده نقش دارند.

3-تخمیر پروتئین ها :

پروبیوتیک ها

یک تخمیر نه چندان مطلوب دیگر نیز در روده روی میدهد، که پروتئین هایی نظیر آنزیمها، سلولهای باکتری ها ی مرده  و کلاژن و الاستین  موجود در غذا  توسط باکتری های روده هضم و جذب شده و در صورت وجود مقدار بالای پروتئین در روده تولید توکسین ( سم ) می کنند. بنابر این رژیم غذایی کم پروتئین ، مواجهه با توکسین های تولیدی در روده را کاهش می دهد .4-سرکوب رشد باکتری های بیماری زا :
 
فلور روده با ایجاد رقابت از رشد و تکثیر باکتری های مضر و مخمرها جلوگیری بعمل می آورند. باکتری های نافع روده با رقابت بر سر مواد غذایی و محلهای اتصال به اپی تلیوم از رشد باکتری های مضر جلوگیری میکنند. همچنین فلور روده تولید باکتریوسین ( bacteriocin ) می کند، که باعث کشته شدن میکروبهای مضر میگردد. فرآیند تخمیر نیز با تولید اسیدهای چرب، باعث کاهش PH روده بزرگ گردیده و همین امر از تکثیر باکتریهای مضر ممانعت بعمل می آورد.

5سیستم ایمنی در روده-کمک به سیستم ایمنی :

فلور روده تاثیر پویا و مداومی بر روی سیستم ایمنی بدن انسان دارد. باکتریها بافت لنفاوی مخاط روده را تحریک به تولید آنتی بادی ها علیه عوامل بیماری زا میکنند. به مجرد اینکه نوزاد متولد می شود، باکتری ها شروع به رشد کولونی های خود در مجرای گوارش میکنند. نوزادان ،  باکتری های روده خود را از مادر و سپس از مواد غذایی کسب میکنند. نخستین باکتری هایی که در روده مستقر میشوند، بر روی پاسخ ایمنی تاثیر گذار بوده و آن را مساعد بقای خود و نامساعد برای گونه های رقیب میکنند.بنابراین نخستین کولونی باکتریها تعیین کننده فلور دائمی مادام العمر شخص میباشد. باکتری های مفید فلور روده با تغییر گیرنده های سطحی خود، با تقلید از سلولهای میزبان، از هجوم پاسخ ایمنی علیه خودشان جلوگیری میکنند.

6-جلوگیری ازحساسیت ها :

افرادی که دچار آلرژی هستند، دارای ترکیب فلور روده ای متفاوتی نسبت به افرادی که دچار آلرژی نمیشوند، هستند. فلور روده با تحریک سیستم ایمنی به آن می آموزد که چگونه به آنتی ژن ها پاسخ دهد. فقدان این باکتری ها در دوران نوزادی و کودکی به سیستم ایمنی ناکارآمد در فرد منجر می شود، بطوری که سیستم ایمنی به آنتی ژن ها پاسخ شدید میدهد.از سوی دیگر تفاوتها در فلور روده میتواند نتیجه آلرژی ها باشد و نه علت آنها.

7-ممانعت از بروز التهاب در جدار روده :

باکتریها و  SCFAs ها از بروز بیماریهای التهابی روده ممانعت بعمل می آورند.

8-کمک به جذب ویتامین ها و مواد معدنی ( آهن، کلسیم و منیزیوم )

9-ساخت ویتامنیهای گروه B و ویتامین K

10-افزایش جذب و ذخیره لیپید ها

11-کمک به تعادل وزن :

بر اساس آخرین تحقیقات ، باکتری های روده ای نقش مهمی در تعدیل وزن بدن دارند. روده افراد چاق حاوی باکتری های بیشتری از نوعی هستند که در استخراج کالری از غذا کاراترند .

12-وظایف دیگر باکتری های فلور طبیعی روده :

تولید برخی آنزیم ها، خنثی کردن مواد سمی، کمک به کاهش کلسترول ، ساخت مواد آنتی باکتریال و ضد قارچ، جلوگیری از مسمومیت ها و اسهال های حاد، افزایش مواد ضد میکروبی فعال علیه هلیکو باکترپیلوری ( عامل زخم معده ) از دیگر کارکردهای فلور روده میباشند.
موضوع : در درون بدن چه می گذرد، 
نشانک ها: فلور طبیعی بدن،
پیوندها :
شنبه 28 دی 1398 01:13 ب.ظ
Hi there! This article could not be written any better!
Going through this post reminds me of my previous
roommate! He constantly kept preaching about this.
I most certainly will send this article to him. Fairly certain he'll have a great read.
Thank you for sharing!
سه شنبه 24 دی 1398 09:25 ق.ظ
There is definately a great deal to find out about this topic.
I like all the points you've made.
یکشنبه 15 دی 1398 01:01 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you! However,
how could we communicate?
دوشنبه 25 آذر 1398 10:36 ق.ظ
Good way of describing, and nice article to obtain data
about my presentation topic, which i am going to deliver in university.
سه شنبه 5 آذر 1398 06:39 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for فلور
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو